Türkiye'de 2024 yılı asgari ücret artışının onaylanmasına son günler

Türkiye'de 2024 yılı asgari ücret artışının onaylanmasına son günler

Türkiye'de 2024 yılı asgari ücret artışının onaylanmasına son günler


Türkiye'de 2024 yılı asgari ücret artışının onaylanmasına son günler


 Türkiye'de doğrudan 7 milyon kişiyi, dolaylı olarak da milyonlarca insanı etkileyen asgari ücret artış kararının önümüzdeki günlerde kesinleşmesi bekleniyor.


 Kozal Net ekibinin Hürriyet gazetesinden aktardığı habere göre, Türkiye'de asgari ücreti belirleyen komite üçüncü ve dördüncü toplantılarını tamamladıktan sonra artış yüzdesi açıklanacak.


 Türkiye'de asgari ücrete zam kararının açıklanacağı tarih


 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Ayşikhan bugün kararın bu hafta içinde açıklanacağını duyurdu ve bakan, Türkiye'de asgari ücretin artırılmasının 2024 yılı için tüm kalemlerde değişiklik göreceğini açıkladı.


 Bu yüzden milyonlar 2024 asgari ücret rakamlarını merakla bekliyor Peki asgari ücret ne olacak?  İşte Türkiye'nin 2024 yılı asgari ücret artışına ilişkin beklentiler


 Türkiye'de 2024 yılı için asgari ücrete zam kararına ilişkin son gelişmeler


 Gazetenin haberine göre, 2023 Aralık ayı sonuna kadar açıklanacak zam yüzdesinin belirlenmesi için asgari ücret belirleme komitesinin son toplantıları bu hafta yapılacak.


 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Aysıhan, asgari ücret belirleme komitesinin üçüncü toplantısına ilişkin şunları söyledi: Toplantıyla ilgili henüz bir karara varmadık.  Fark işe yarıyor.  Bu hafta duyurmayı umuyoruz.  Kesin bir sayı yok, ekibimiz hala çalışıyor


 Türkiye'de asgari ücretin artırılmasına ilişkin standartlarda gelecek yıl değişiklikler yaşanacak


 Artış, işsizlik ödeneği, kapsamlı sağlık sigortası katkısı, analık borcu, askerlik borcu, 65 yaşında emeklilik, hizmet tazminatı, maluliyet tazminatı gibi çeşitli kalemleri içerecek.


 Türk hükümeti, 7 milyon kişiyi ilgilendiren asgari ücret artışıyla ilgili enflasyonun bedelini işçilere ödemeyeceğinizi duyurdu.


 Sağlık sosyal sigorta sistemine (Ba-Kur) katılım, genel sağlık sistemine (GSS) katkı, doğum ve askerlik borçlarının ödenmesi, tazminat ödenmesi gibi birçok konuda da değişiklik yapılacak. engelli, işsizlik yardımlarından yararlanma ve katılım, Gönüllü sigortada, iş yaparken engelli olan geçici işçilere tazminat ödenmesi, ev hizmetlerinde çalışanlara gerekli katkı paylarının ödenmesi, asgari ücret alan işçiler için hizmet tazminatında değişiklik yapılması yer alıyor.


 Türkiye'de asgari ücretin ne kadar artacağına ilişkin beklentiler neler?


 Türkiye'de asgari ücretin yüzde 30 ile yüzde 55 arasında değişen oranlarda artması beklenirken, yüzde 30'luk artış durumunda yeni asgari ücretin 14 bin 822 liraya ulaşması, yüzde 55'lik artış durumunda ise yeni asgari ücretin 14 bin 822 liraya ulaşması bekleniyor. 17 bin 763 liraya ulaşması bekleniyor.


 İşsizlik maaşı ne kadar olacak?


Devletin işsizlik tazminatı muhtemelen en düşük brüt asgari ücretin %40'ı ve en yüksek brüt asgari ücretin %80'ine kadar olacaktır


 Asgari ücrette yüzde 30'luk artış olması durumunda asgari işsizlik tazminatının 6 bin 922 liraya, yüzde 55'lik artış durumunda ise 8 bin 253 liraya ulaşması bekleniyor.


 En yüksek işsizlik tazminatının ise yüzde 30 artışla 13 bin 845 liraya, yüzde 55 artışla 16 bin 507 liraya ulaşması bekleniyor.


 Genel sağlık sigortası primi


 Asgari ücretin üçte birinden fazlasını kazanan kişilerin asgari ücretin yüzde 3 üzerinde genel sağlık sigortası ücreti ödediği biliniyor.


 Buna göre asgari ücrete yüzde 30 oranında artış yapılması durumunda genel sağlık sigortası aylık ücreti 402 lira, yüzde 55 oranında artış olması durumunda ise 623 lira oluyor.


 Aynı şekilde asgari ücretin yıllık yüzde 30 oranında artması durumunda yıllık asgari genel sağlık sigortası ücreti 4 bin 829 lira, yüzde 55 oranında artması durumunda ise 7 bin 484 lira oluyor.


 65 yaş üstü emekli maaşına zam


 65 yaş üstü emekli maaşı da asgari ücretin artması durumunda yüzde 30 artışla 4 bin 139 liraya, yüzde 55 artış olması durumunda ise 4 bin 935 liraya çıkacak.


 Engellilerin emekli maaşı ne olacak? 


Engellilere emeklilik var mı?


 Engelli emekli maaşları asgari ücretteki artışla orantılı olarak artacak.  Engellilik oranı yüzde 40 ile yüzde 69 arasında ise maaşlar yüzde 30 artarak 3 bin 411 liraya, artış yüzde 55 ise 4 bin 67 liraya ulaşacak.


 Engellilik oranının yüzde 70 ve üzerinde olması halinde maaşlar yüzde 30 artışla 4 bin 956 liraya, yüzde 55 artışla 5 bin 910 liraya çıkacak.


 18 yaş altı engellilerin emekli aylıkları yüzde 30 artışla 3 bin 304 liraya, yüzde 55 artışla 3 bin 940 liraya çıkacak.


 Asgari ücret alan kişilerin tecrübe tazminatı da değişecek


 Öte yandan asgari ücret alan kişilere yönelik tecrübe tazminatı hesaplamaları da yeni artışa göre değişecek.


 Asgari ücret alan ve bir yıl çalışmış olan kişi asgari ücrette yüzde 30 oranında artış olursa 17 bin 438 lira, artış yüzde 55 ise 20 bin 791 lira tecrübe tazminatı alacak. .


 10 yıl çalışıp asgari ücret alan bir kişi, artış yüzde 30 ise 174 bin 380 lira, artış yüzde 55 ise 207 bin 910 lira tazminat alma hakkına sahip olacak.


Bu tipik hesaplamanın yalnızca deneyim tazminatını içerdiğini ve ihbar tazminatını, tatil haklarını veya diğer teminat haklarını içermediğini unutmayın.


 Türkiye'de asgari ücret nasıl belirleniyor?


 Asgari ücret, işçileri, işverenleri ve Türk hükümetini temsil eden 15 üyeden oluşan Asgari Ücret Belirleme Komitesi tarafından kanunla belirlenmektedir.


 Komite, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından toplantıya çağrılmakta ve gelenek gereği her yıl Aralık ayında dört kez yeni asgari ücretin belirlenmesi amacıyla toplanmaktadır.


 Komiteye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca atanan üyelerden biri başkanlık eder.Komite en az 10 üyenin katılımıyla toplanır ve kararlar oy çokluğu ile alınır.Oyların eşitliği halinde, çoğunluğun komite başkanının tarafında olması halinde komite karar vermiş sayılır.

تعليقاتحجم الخط
+
16
-
تباعد السطور
+
2
-