Sahurda yenen en güzel yiyecek hangisidir?

Sahurda yenen en güzel yiyecek hangisidir?

 Sahurda pilav ve makarna yenir mi?

 Sahurda yenilen en iyi besinler nelerdir, sahurda pilav ve makarna yenilebilir mi, peki ya fasulye, nohut ve mercimek?

 Sahur yemeği, oruç tutan kişinin sağlığı ve vücudu için çok önemlidir, çünkü oruçlu gün boyunca ona enerji sağlar, ayrıca vücudunu nemlendirmek, canlılığını ve hareketliliğini sürdürmek için su sağlar.


 Sahur, oruç tutan kişinin gün boyunca rahat bir şekilde ilerleyebilmesi için gerekli olan tüm besinleri içermelidir.


 Sahurda tüketilebilecek yiyecek ve içecekler ve bunları sağlıklı yemenin yolları şöyledir:


 1- Su


 Bu unsur apaçık ortada olsa da sahurda içmeyi unutabilir ve meyve suyu içmeye veya az miktarda su içmeye odaklanabilirsiniz.  Doğru olan, yeteneğinize bağlı olarak iki ila dört bardak kadar içmektir.


 Şişkinlik ve rahatsızlık hissetmemek için bu miktarı dozlar halinde, yani sahura başlamadan önce ve yemekle birlikte, sonra yemekten sonra içilmesi tercih edilir.


 2 yumurta


 Protein dolu, vitamin ve besin açısından zengin ve tok hissetmenize yardımcı olur.  Haşlanmış veya az zeytinyağında kızartılmış yumurta yiyebilir veya ıspanaklı omlet yapabilirsiniz.  Ve yumurtalara tuz eklememeyi ve kızartırken yağ miktarını azaltmayı unutmayın.


 Ayrıca yumurtaları kaynatıp ezip esmer ekmekten yapılmış bir sandviçin içine koyabilirsiniz, çünkü bu sahurunuza diyet lifi katar.


 3- Tavuk


 Tavuk eti, kırmızı ete kıyasla yağsız olan proteini verir.  Haşlanmış veya ızgara olarak yenebilir ancak kızarmış tavuk yemeyin.


 4- balık


 Balık, ızgara veya buharda pişirildiğinde hafif bir besindir.  Ayrıca kızartılarak yememenizi temin ederiz çünkü bu size rahatsızlık verebilir ve susamanıza neden olabilir.  Ton balığı yenebilir, ancak sodyum içeriğini azaltmak için içinde tutulduğu yağ ve sudan yıkanmalıdır.


 5- Meyveler


 Muz, çilek ve karpuz gibi su ve vitamin açısından zengin olan bu meyveler, kendinizi tok ve sulu hissetmenize yardımcı olur.  Ve meyve salatası yapabilirsiniz ama içine şeker eklemeyin.


 6- Sebzeler


 Salatalık ve domates içeren bir salata yapabileceğiniz gibi, yumurtalı marul veya ıspanak da yiyebilirsiniz, çünkü tüm bu sebzeler size su ve vitamin verir ve tok hissetmenize yardımcı olur. 

7- Kuruyemiş


 Enerji açısından zengin olmasının yanı sıra size protein verir ve sahurda az miktarda tuzsuz kaju yemeniz gerekir, örneğin birkaç tane tuzsuz kaju fıstığı.  Geleneksel kuruyemişlere gelince, bunlar tuz açısından zengindir ve sizi susatacaktır.


 8- Ekmek


 Ekmek harika bir karbonhidrat kaynağıdır ve tok hissetmenize yardımcı olan ve kabızlığı önleyen diyet lifi sağlar.  İçindeki lif miktarı daha fazla olduğu için esmer ekmek yemek daha iyidir.


 9- Pirinç


 Pirinç, sağlıklı bir şekilde yani biraz tuz ve baharatsız yağ ile pişirilmesi şartıyla sahurda yenebilir çünkü susama hissi uyandıracaktır.  Pilavın içine küp küp havuç ve bezelye ekleyerek lezzetli ve renkli bir yemek elde edebilirsiniz!


 10- Makarna


 Makarna mükemmel bir karbonhidrat kaynağıdır, sahurda da yenebilir ancak hafif bir sosta pişirilebilir.  Mısır ve bezelye ile salata şeklinde de yenilebilir.


 11- Süt (yoğurt)


 Yoğurt sahur için mükemmel bir besindir ve vücudunuza su, protein ve kalsiyum verir.  Daha az kalori almak için az yağlı veya yağsız yoğurt yemelisiniz.


 12- Nohut, fasulye ve mercimek


 Bu baklagiller size tok hissetmenize yardımcı olan bitkisel proteinler ve diyet lifi sağlar, ancak gün içinde şişkinlik hissetmemek için bunlardan az miktarda yiyin.  Falafel gibi kızartılmış yiyeceklerden de kaçınılması tavsiye edilir çünkü bunlar yağ açısından zengindir ve oruç gününde rahatsızlık ve susuzluğa neden olabilir.


 Sahurda uzak durulması tavsiye edilen yiyecek ve içecekler:


 Kızarmış yiyecekler kalori açısından zengindir ve susuzluğa neden olur.


 Turşu ve turunçgiller.


 Meyve suları size su sağladıkları doğrudur ama şeker açısından zengindirler ve fazla tüketildiklerinde kilo aldırabilirler.


 Tatlılar, kilonuzu kontrol etme çabalarınızı engelledikleri ve susamalarına neden oldukları için. 

Sahurda yenen en güzel yiyecek hangisidir?


تعليقاتحجم الخط
+
16
-
تباعد السطور
+
2
-