Karadeniz hakkında her şey

Karadeniz hakkında her şey

 Araplar onu geçmişte Pontus Denizi olarak biliyorlardı ve bölgesini çevreleyen çok sayıda bulut ve sis nedeniyle onu karanlık yapıyor ve üzerinde oluşan bulutların çoğu siyah renkli ve çünkü denizin güneş ışığının ulaşmasını engelleyen ve bu nedenle siyah renginin yansıtıldığı coğrafi konumun bir parçasıdır.karadeniz olarak adlandırılır.

 Bugün Karadeniz hakkında konuşacağız:

 *** Karadeniz iç denizlerden biri olarak kabul edilir.

 *** Avrupa'nın güneydoğu kısmı ile Küçük Asya arasında yer alır,

 ***İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi ile Akdeniz'e bağlıdır,

 *** Kerç Boğazı ile Azak Denizi'ne bağlanır,

 *** Karadeniz su dengesi ile karakterizedir,

 *** Net su akışı yıllık 300 km³'tür ve bu Ege Denizi'ndeki Boğaziçi ve Çanakkale boğazlarından meydana gelir ve Akdeniz suları, ikili bir hidrolojik değişimin parçası olarak Karadeniz sularına akar.

 *** Karadeniz'in su yüzeyinin alanı yaklaşık dört yüz yirmi bin kilometrekare,

 *** Azami derinliği iki bin iki yüz on metredir,

 *** En düşük genişliği kuzeyde Kırım Yarımadası'nda yer alan Ras Sarych ile güneyde Ras Sarych arasında yer alır ve bu genişlik iki yüz altmış üç kilometreyi geçmez.

 *** Karadeniz'e dökülen birçok nehir vardır ve bu nehirlerin en önemlileri kuzeybatıda Tuna Nehri, kuzeyde Dinyeper Nehri, Dinyester, doğuda Kuban Nehri ve Karadeniz'e dökülen birçok nehirdir. Güney yönünde Sakarya Nehri,

 *** Karadeniz ayrıca üç küçük ve farklı ada içerir: Zamini, Kafken ve Bertiran.

 *** Karadeniz'e kıyısı olan birçok ülke var ve bu ülkeler:

 1 🔹Ukrayna ve başkenti Kiev'dir

 2 Gürcistan ve başkenti Tiflis

 3 Rusya ve başkenti Moskova

 4 Türkiye ve başkenti Ankara'dır

 5 Bulgaristan ve başkenti Sofya

 6 Romanya ve başkenti Bükreş

 *** Ayrıca doğudan Kafkas Dağları, güneyden Estranga Tepeleri, güneybatıdan Karadeniz sıradağları ve batıdan Balkan Dağları ile çevrilidir.

 ***Karadeniz, malların hareketini kolaylaştıran stratejik bir ticaret koridorudur.Doğu Avrupa'yı dünyanın geri kalanına bağlayarak ticaret ve ticareti kolaylaştırır.

 Doğrudan denizle ilgili ekonomik faaliyetler denizcilik, turizm, balıkçılık, petrol ve gazdır.

 ***Denizde, 12'si Ukrayna'da olmak üzere 30'a kadar faaliyet gösteren liman, limanlar ve 2.500'e kadar ticari gemiye hizmet veren koylar bulunmaktadır.

 ***Balıkçılık, deniz ekonomisinin önemli bir sektörüdür ve yıllık 350 milyar doların üzerinde gelir elde eder. Balıkçılık, çoğunlukla kış mevsiminde yapılır ve çoğu balık, Kasım ve Aralık ayları arasında tutulur.

Karadeniz hakkında her şey


 ***Balığın yanı sıra, denizde petrol ve doğal gaz rezervleri vardır, ancak hidrokarbon arama çalışmalarına dahil olan büyük uluslararası şirketlerle arama çalışmaları devam etmektedir.

تعليقاتحجم الخط
+
16
-
تباعد السطور
+
2
-