Türkiye'nin Kahramanmaraş eyaleti hakkında bilmeniz gereken her şey

Türkiye'nin Kahramanmaraş eyaleti hakkında bilmeniz gereken her şey

 Türkiye'nin Kahramanmaraş eyaleti hakkında bilmeniz gereken her şey


 Doğu Akdeniz'de, Türkiye'nin güneyinde Toros Dağları'nın eteklerinde yer alan Kahramanmaraş eyaleti, çok büyük bir tarihi ve ekonomik öneme sahiptir.


 Devlet, büyük şehrin “Büyükşehir” sloganına yer verir ve bu sıfat Türkiye'de sadece büyük şehirlere verilir.


 Bugün sizlere Kahramanmaraş eyaleti hakkında genel ve kapsamlı birçok bilgiyi ele alacağımız bu yazımız aracılığıyla bu kadim devleti tanıtacağız.


 Kahramanmaraş adı, ya da kelimenin tam anlamıyla "kahraman Maraş", Fransız işgali sırasında Fransızlara karşı kazandığı zaferden ve onların devletten kovulmasından sonra gelir.


 Kahramanmaraş İli


 Kahramanmaraş Tarihi


 Maraş eyaleti tarihte ilk kez sahabe Muaviye bin Ebî Süfyan -radıyallahu anh- döneminde Emevî Devleti'nin eline geçmiştir.


 Bizanslılar devleti restore ettikten sonra, Ermenistan'dan gelen Ermenilerin kontrolü altına girdi ve Kalkilya'daki Ermeni devletinin bir parçası oldu, ta ki Müslümanlar onu Kahramanmaraş veya sadece Maraş eyaleti yapan Osmanlı İmparatorluğu'nun eline geri verene kadar. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Halep eyaletine bağlı olduğu günlerde bu adla anılmıştır.


 Kahramanmaraş İli hakkında bilgi edinin


 Bu yazıda, Türkiye'nin güneyinde Doğu Akdeniz'de yer alan Türkiye'nin Kahramanmaraş eyaleti ve en önemli turistik yerleri ve ekonomik kaynakları hakkında size kapsamlı bilgiler sunacağız:


 Maraş ilinin nüfusu kaçtır?


 Kahramanmaraş'ın 2020 yılı nüfus sayımı 1 milyon 168 bin 163 kişi.


 Türkiye'nin en işlek 18. ilidir.


 Kahramanmaraş'taki Suriyeli sayısı 92.960 olup, toplam nüfusun %8'ine tekabül etmektedir.


 Maraş için posta kodu, sabit hat numarası ve araç numarası


 Türk devletlerinin dağılımı alfabedeki harflere göre 1'den 81 devlete kadar rakamlar şeklinde olup, Kahramanmaraş ilinin dizilişi 46 yani numarasıdır.


 Kahramanmaraş ilinin posta kodu 46000'dir.


 Kahramanmaraş'ın sabit hat numarası 0344'tür.


 Kahramanmaraş'taki araç numarası ise TR-46'dır.


 Kahramanmaraş'ta ekonomik kaynaklar ve gelir kaynakları


 Kahramanmaraş'ın ekonomisi tarım ve sanayiye dayalı olup, nüfusunun %80'i tarım, ormancılık, hayvancılık ve nehir balıkçılığı ile uğraşmaktadır.


 Kahramanmaraş İli Tarım


 Eyaletteki verimli topraklardan dolayı birçok ürün eyalet genelinde yetiştirilmektedir.Bu ürünlerin başında buğday, arpa, pirinç, nohut, fasulye ve şeker pancarı gelmektedir.


 Meyvelere gelince, elma, kayısı, armut, zeytin, böğürtlen, antep fıstığı ve çam fıstığı gibi birçok meyve türü yetiştirilir, ancak eyalette en çok yetiştirilen tür üzümdür.


 Sebzelerden bahsetmişken domates, biber, lahana, soğan, kabak ve salatalık eyalette en çok yetiştirilen sebzeler arasında yer alıyor ve Kahramanmaraş kırmızı biberi ile ünlü.


Çiftçilik


 Çayır, mera ve yaylalar bakımından zengin olan Kahramanmaraş ilinde, kümes hayvancılığının yaygın olmasının yanı sıra otlatma alanlarının fazla olması nedeniyle koyun, sığır ve keçi yetiştirilmekte ve yaklaşık olarak daha fazla hayvancılık yapılmaktadır. eyalette 30.000'den fazla arı kovanı.


 Kahramanmaraş'ta Sanayi


 Kahramanmaraş'taki sanayi, 1986'dan bu yana eyaletteki fabrika sayısı önemli ölçüde arttığından ve eyaletteki sanayi genel olarak tarım endüstrisine odaklandığından sürekli olarak gelişmektedir.


 Özellikle iplik ve dokuma fabrikaları, alüminyum ve mutfak eşyası fabrikaları, SEK peynir ve tereyağı fabrikaları, tuğla fabrikaları, un, yem, yağlar, turşu fabrikaları, bakır fabrikaları, mermer, plastik gibi fabrikaların yaygınlaşmasından sonra kurumların işleri çok arttı. ve çimento fabrikaları.


 Kahramanmaraş'ın Nesi Meşhur?


 En dikkat çekeni ise Türklerin, özellikle de Maraşlıların çok eski geleneklerinden biri olan, eğlenceli satış şekli ve müşteriyi kışkırtmaya çalışmasıyla her yerde ünlenen meşhur Maraş dondurmasıdır.


 Maraş Dondurması Tirşik Çorbası


 Ciğerli Bulgur Pilavı


 Maraş Köfte


 Maraş Dondurması


 Un sucugu


 Maraş Tarhanası


 Maraş Tavası


 Eli Böğründe


 Maraş Paşa


 Somelek Köfte


 Kalili Köfte


 Acem Pilavı


 Kahramanmaraş İli İlçeleri


 Kahramanmaraş şehri, büyüklüğünden dolayı büyük şehrin belediyesi unvanını taşımakta olup, belediyenin adı “Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi” olup, Fransız işgalinden bağımsızlığını kazanmasının ardından kazandığı altın madalya ve belediye başkanının adı “Khaireddin Gunjur”dur.


 Kahramanmaraş İli Belediyesi


 Devlete bağlı vilayetlerin isimleri şöyledir:


 Afşin


 Andırın


 Çağlayancerit


 Dulkadiroğlu


 Ekinözü


 Elbistan


 Göksun


 Nur Hak Nurhak


 12 Şubat Onikişubat


 Pazarcık


 Türkoğlu


 Maraş'ta turizm ve turistik yerleri


 Kahramanmaraş eyaleti birçok turistik ve tarihi mekanı bünyesinde barındırmakta olup, Maraş'ta bulunan piknik alanları ve pazarlar vatandaşlar ve turistler tarafından oldukça rağbet görmektedir.


 Maraş eyaletindeki marketler ve dükkanlar


 Çarşılar, özellikle eski çarşılar şehrin her yerine yayılmış durumda ve size Maraş'taki alışveriş yerlerinden bazılarını göstereceğim:


 Piazza AVM


 PromaAVM


 Kapalıçarşı

 Piazza AVM


 Maraş şehrinde yürüyüş yerleri


 Doğal ve endüstriyel olanlar da dahil olmak üzere eyaletin her yerine dağılmış birçok piknik yeri vardır:


 Taşköprü


 Taş Han


 Başkonuş Yaylası


 Dongel Magaraları


 Mavigöl Şelalesi


 Maraş Teras Cafe


 Mavigöl Şelalesi


6/02/2023


تعليقاتحجم الخط
+
16
-
تباعد السطور
+
2
-