USD/TL 17'nin altına düştü

USD/TL 17'nin altına düştü

 USD/TL 17'nin altına düştü

USD/TL BDDK'nın TL işletme kredisi kullanımına yeni koşullar getirdiği haberlerinin ardından %4'e varan düşüşle 17'nin altına geriledi.

USD/TRY akşamın erken saatlerinde hızla düştü.

Döviz kuru %4 düşerek 17'nin altına düştü. Chur gün boyunca 1737'den fazla insan gördü.

Risk primleri de düşüş eğiliminde. Türkiye'nin 5 yıllık CDS'si 784 baz puana ulaştı.

BİST 30 vadelileri VİOP akşam işlemlerinde %2 değer kaybetti.

O gece Çin Bankacılık Düzenleme Komisyonu TL ticari krediler için yeni koşulların uygulamaya konduğunu duyurdu.

Bu nedenle yabancı para varlığı 15 milyon TL'yi geçmeyen şirketlerin krediyi kullanırken 15 milyon TL'yi aşmayan yabancı para varlıkları olacaktır. Yabancı para nakit varlığı 15 milyon TL'yi aşan şirketler Satış gelirinin %10'u aşması durumunda yeni nakit TL işletme kredisi kullandırılmayacaktır.

Güncellendi Cum 24 Haziran 2022 18:30: Cum 24 Haziran 2022 20:03 Piyasalar BDDK'dan TL ticari krediler için yeni koşullar Bankacılık düzenleyicisi TL ticari krediler için yeni koşulları açıkladı. Dolayısıyla döviz varlıkları 15 milyon TL'ye denk gelmektedir. TL'ye kadar olan şirketler kredi kullanmaları halinde yabancı para varlıklarını 15 milyon TL'den fazla artıramazlar. Öte yandan yabancı para varlığı 15 milyon TL'yi aşan şirketler aktiflerinin varlıklarının veya satış hasılatının %10'unu aşması halinde yeni Nakit TL işletme kredisi kullandırılmayacaktır.


BDDK tarafından önerilen yeni düzenlemelere göre bankalar ve finans kuruluşları dışında kalan bağımsız denetime tabi şirketler kredi başvuru tarihi itibarıyla Türk Lirası cinsinden nakit varlıkları (altın ve banka döviz mevduatları dahil geçerli döviz) bulundurmaktadır. En son mali tablolara göre bu şirketlerin yabancı para nakit varlıkları toplam varlıklarının %10'unu veya son yıla ait net satış gelirlerinin %10'unu aşarsa karşılığı 15 milyon TL'yi aşarsa. TL'nin yeni işletme kredisini şirkete vermeme kararı aldı.

Yürütme karar tarihinden sonra uygulanmak üzere Kurul aksine karar verene kadar yürürlükte kalır.

Açıklamada şunlar yer alıyor:

Değerlendirme Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından yayımlanan muhasebe ve finansal raporlama standartları çerçevesinde konsolide finansal tablo hazırlamakla yükümlü olan şirketler için konsolide edilir. Bunu bilançoda yapmaya karar verdi.

Bu kuralın bir istisnası olarak ilgili mevzuat kapsamında döviz kredisi kullanılamamaktadır.

Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından yetkilendirilmiş bağımsız bir denetçi tarafından belirlendiği üzere şirketlerin bankaya kredi başvurusu yaptıkları tarihten itibaren 3 ay içerisinde net döviz pozisyonu açığı oluşmuştur. Belirlenen pozisyonlar için bu şirketlere ancak bu şirketler tarafından en son mali tabloların incelenmesi sonucunda tespit edilmesi ve bu kuruluşlar tarafından onaylanan belgelerle bankaya başvuru yapılması halinde başvuru yapılabilir. Başvuru tarihinden 3 ay sonra. TL cinsinden nakdi işletme kredisi açmaya karar verdi ancak sadece açıklar için.

 Kredi başvuru tarihi itibarıyla döviz nakit varlıkları 15 milyon Türk Lirası'nı aşmayan şirketler cari döviz nakit varlıkları ve en son mali tablolarına göre en son toplam aktifleri ve net satış gelirlerini belirleyecekler ve bağımsız bir denetim firması kullanın. Bankanın yukarıdaki beyan ve taahhütler üzerindeki kontrolünün sağlanması için Şirket kullandığı kredinin süresi boyunca yabancı para nakit varlığının TL karşılığı 15 milyon TL'yi geçmeyeceğini beyan ve taahhüt etmelidir. Yabancı para nakit varlıkların toplam varlıklarının bir önceki ayın sonundaki bilançoya göre bugünkü değerini ve son 12 aya ait net satış gelirini bankaya devrederlerse uygulamadan muaftırlar. cari yıl. bir ay önce. Başvuru kapsamında döviz nakit varlıklarının Türk Lirası karşılığının hesaplama tarihindeki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz alış kuru kullanılarak hesaplanmasına karar verildi


.

dolar


تعليقاتحجم الخط
+
16
-
تباعد السطور
+
2
-