Haziran ayında gökyüzünde beş gezegen sıraya giriyor. Bunu nasıl göreceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Haziran ayında gökyüzünde beş gezegen sıraya giriyor. Bunu nasıl göreceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 Haziran ayında gökyüzünde beş gezegen sıraya giriyor.  Bunu nasıl göreceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Haziran ayında gökyüzünde beş gezegen sıraya giriyor.  Bunu nasıl göreceğiniz aşağıda açıklanmıştır.


 Caitlin O'Kane tarafından Beş gezegen, bu hafta Dünya'dan görülebilecek nadir bir hizaya giriyor.  Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn - bu sırayla - Aralık 2004'ten bu yana ilk kez sıraya giriyor. 24 Haziran Cuma günü, fenomen yıldız gözlemcileri için en görünür olacak.


 Sky & Telescope'a göre, birbirine yakın üç gezegenin birleşimini görmek yaygın olsa da, beşini görmek nadirdir.  American Astronomical Society tarafından yayınlanan bilim dergisi, gezegenlerin Güneş'ten gelen doğal sıralarına göre sıralandığını ve bunun da dikkat çekici olduğunu söylüyor.


 Beş sözde "çıplak göz" gezegen 3 ve 4 Haziran'dan itibaren görülebiliyordu ve diziliş dürbünle görülebiliyordu - ancak Merkür güneşin parıltısında kaybolmadan önce sadece yarım saat kadar.


 Sky & Telescope, gezegenleri 24 Haziran'da sıraya dizmek için en iyi zamanın gün doğumundan 45 dakika öncesi olduğunu söylüyor.  Doğu ufkunda görünür olmalıdır.  GÖKYÜZÜ & TELESKOP


 Ancak 24 Haziran'da görüntüleme en uygun olacak.  Sky & Telescope editörü Diana Hannikainen, CBS News'e e-posta yoluyla verdiği demeçte, Merkür ve Satürn arasındaki mesafe artsa bile, Merkür'ü tespit etmek daha kolay hale geliyor, bu nedenle beş gezegenin tümünü görmek giderek daha kolay hale geliyor.


 Hannikainen, 24'ü sabahı gökyüzünün "keyifli bir manzara sunacağını" söyledi çünkü azalan hilal de Venüs ve Mars arasındaki geçit törenine katılacak.


 Gezegenler buna giden günlerde görünür olmalıdır.  Sky & Telescope, 24 Haziran'daki sırayı görmek için en iyi zamanın gün doğumundan 45 dakika öncesi olduğunu söylüyor.  Doğu ufkunda görünür olmalıdır.


 NASA'ya göre, çıplak gözle dördü son birkaç aydır sıraya giriyor.  Ancak önümüzdeki birkaç ay içinde Satürn, Mars, Jüpiter ve Venüs yayılacak.  Eylül ayına kadar Venüs ve Satürn artık çoğu gözlemci tarafından görülemeyecek.


 Bir başka astronomik fenomen de Haziran ayında görülecek: M13 küresel yıldız kümesi, sıkı bir şekilde paketlenmiş küresel bir yıldız topluluğu.  NASA, Herkül Kümesi olarak da bilinen M13'ün, yaklaşık 12 milyar yaşında olduğu düşünülen binlerce yıldız içerdiğini söylüyor - neredeyse evrenin yaşı.

تعليقاتحجم الخط
+
16
-
تباعد السطور
+
2
-