İklim değişikliği nedir? | Google Doodles ile Dünya Günü ne anlama geliyor? İklim değişikliğine ne sebep olur, belirtileri ve etkileri nelerdir?

İklim değişikliği nedir? | Google Doodles ile Dünya Günü ne anlama geliyor? İklim değişikliğine ne sebep olur, belirtileri ve etkileri nelerdir?

 İklim değişikliği nedir?  |  Google Doodles ile Dünya Günü ne anlama geliyor?  İklim değişikliğine ne sebep olur, belirtileri ve etkileri nelerdir?

İklim değişikliği nedir?  |  Google Doodles ile Dünya Günü ne anlama geliyor?  İklim değişikliğine ne sebep olur, belirtileri ve etkileri nelerdir?


    Google, iklim değişikliğine dikkat çekmek için Dünya Günü'ne özel tasarladığı doodle'ları ile milyonların dikkatini çekmeyi başardı.  Dünya Günü nedir, önemi nedir?  İklim değişikliği nedir ve nasıl olur?  Sorularına cevap aramaya başladı.  İşte iklim değişikliği ve Dünya Günü'nün detayları...


    İklim değişikliği nedir ve neden oluyor?  Küresel ısınmanın etkileri nelerdir?


    İklim değişikliği veya küresel ısınma, sera gazı emisyonlarından kaynaklandığına inanılan sera etkisi nedeniyle yıl boyunca kara, deniz ve atmosferin ölçülen ortalama sıcaklığındaki artış nedeniyle dünya ikliminde meydana gelen değişikliktir.  .  Atmosferde karbondioksit gibi ısıyı tutan gazların artması nedeniyle.  Günümüzde klimatologlar (klimatologlar) küresel ısınma olduğunu kabul etmektedirler.

    Küresel iklim değişikliği, insanların fosil yakıtları tüketmesi, endüstriyel ve tarımsal faaliyetler sonucunda atmosferde miktarı ve yoğunluğu artan sera gazlarının neden olduğu küresel ısınma sonucu ortaya çıkan iklim değişiklikleridir.


    İklim değişikliğine kuraklık, çölleşme, yağışlardaki dengesizlik ve sapmalar, sel, siklon, fırtına, siklon vb. neden olabilir. Meteorolojik olaylarda artış gibi belirtilerle gözlemlenir.


    Paris Anlaşması'na göre Dünya'nın ortalama sıcaklığının iki santigrat dereceyi geçmemesi gerekiyor ve bunun için yapılması gereken pek çok şey var.  En önemlisi fosil yakıtları kullanmayı bırakıp daha az et tüketmektir.


    İklim değişikliğini nasıl önleriz?


    İklim değişikliği, klimatolojinin dalına göre bilimsel olarak incelenen bir tür atmosferik veya astronomik değişikliktir.  İklim sistemi, iç ve insan etkileri, güneşin döngüsel faaliyetleri ve sera gazları nedeniyle ortaya çıkar.  1850'lerde başlayan sanayi devriminden sonra atmosferdeki sera gazlarının oranı önemli ölçüde arttı.


    İklim değişikliğinin oluşumunu etkileyen faktörler birbiriyle ilişkilidir.  Küresel iklim değişikliğinin nedenleri atmosfer (hava), biyosfer (yaşam), hidrosfer (su), litosfer (yer kabuğu) ve kriyosfer (buz tabakaları ve donmuş su) olarak tanımlanabilir.


    Bu faktörler küresel iklim değişikliğinin nedenleri arasında sayılıyor ve dünyadaki tüm küresel iklim değişikliklerinin insanlardan kaynaklandığını söylemek yanlış olmaz.


    Küresel iklim değişikliğine neden olan faktörlerden biri de tarıma alternatif olarak tercih edilmesi olarak ifade edilebilir.  Ağaçların kesilmesi, toprak ilaçlanması gibi önlemlerin çevreye çok olumsuz etkileri olduğu biliniyor.  İnsanların yediği, çalıştığı ve yaptığı birçok şey iklim değişikliğine neden olduğu için burada en önemli pay insanlara düşmektedir.


    22 Nisan Dünya Günü nedir?


    52 yıldır kutlanan 22 Nisan Dünya Günü, iklim değişikliği ve çevre kirliliği gibi konulara dikkat çekmek için birçok etkinliğin düzenlendiği, uluslararası alanda kutlanan bir gün olarak kabul edilmektedir.


    Dünyanın yaşamını ve güzelliğini kutlamak ve karşı karşıya olduğu çevresel tehditlere dikkat çekmek için özel bir gün düzenleme fikri ilk olarak John McConnell tarafından 1969 San Francisco'daki UNESCO Dünya Konferansı'nda önerildi.


    John McConnell, Dünya Günü kutlamalarının tarihi olarak ekinoks zamanının (gece ve gündüzün eşit olması) 21 Mart olmasını önerdi.  Ardından, Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson ve Dennis Hayes'in örgütünün desteğiyle, Dünya Günü kutlamalarının ilki olan çevre sorunlarına geniş kamuoyu ile tepki veren ilk hareket başlatıldı.


    Bu şenliklere yaklaşık 20 milyon kişi katıldı, çok sayıda konferans ve sempozyum düzenlendi ve çevre sorunlarına dikkat çekilerek Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ilk "Temiz Hava Yasası" ve "Temiz Su Yasası" hazırlandı.

تعليقاتحجم الخط
+
16
-
تباعد السطور
+
2
-