Türk elektrikli otomobili "TOG" ilk kez Las Vegas Show'da uluslararası sahnede boy gösteriyor.

Türk elektrikli otomobili "TOG" ilk kez Las Vegas Show'da uluslararası sahnede boy gösteriyor.

Türk elektrikli otomobili "TOG" ilk kez Las Vegas Show'da uluslararası sahnede boy gösteriyor.

Türk elektrikli otomobili "TOG" ilk kez Las Vegas Show'da uluslararası sahnede boy gösteriyor.

 Amerika Birleşik Devletleri'nin Las Vegas kentinde çarşamba günü kapılarını açan dünyanın en büyük teknoloji fuarında ilk ev yapımı Türk otomobili uluslararası görücüye çıktı.

 COVID-19 önlemleri nedeniyle kısıtlanan Tüketici Elektroniği Fuarı için binlerce coşkulu katılımcı Las Vegas'ta bir araya geldi.

 Yerli üretim Türk otomobilini geliştiren Togh Group, tamamen elektrikli konsept otomobil olan "Transition Concept Smart Device" isimli akıllı otomobil modelini tanıttı.

 Dünyaca ünlü İtalyan otomobil tasarım firması Pininfarina tarafından tasarlanan araç, daha önce küçük ve orta boy elektrikli SUV'larda tanıtılan TOG konseptlerini bünyesinde barındırıyor.

 Şirket, Fastback'in daha önce gösterilen kompakt sedanın yerini almayı mı amaçladığını veya bu modelin yalnızca Uluslararası Gösteri için özel olarak mı üretildiğini netleştirmedi.

 Togh CEO'su Mehmet Gürkan Karakash, etkinlikte düzenlediği basın toplantısında şirketin geleneksel bir otomobil üreticisi olmadığını söyledi.

 Kendimizi bir teknoloji şirketi olarak tanımlıyoruz, bu nedenle en son teknolojik yeniliklerin ve ilk teknoloji ürünlerinin buluşma yeri olan fuardayız” dedi.

 Akıllı otomobil, sütunsuz arka kapılarla vurgulanan zarif bir tasarıma sahiptir.  Bu arada, aydınlatmalı Togg logosu araca özeldir ve Doğu ve Batı kültürlerinin birleşmesini temsil eder.

 Karakaş, "Logo tasarımındaki iki okun varlığı, Doğu ve Batı'nın birleşmesini yansıtıyor ve ortada değerli bir taş oluşturuyor. Ayrıca logomuz, Togg'un teknolojiyi ve insanları birbirine bağlayan bir teknoloji şirketi olduğunu doğruluyor. Hayatı iyileştirdiği mobilite çözümleri ile bugünün ve yarının kesişimini gerçekleştiriyor."

 Otomobilin içinde bir spor direksiyon simidi, yerleşik emniyet kemerli 4 ayrı koltuk ve çok sayıda bilgi ve eğlence ekranı bulunuyor.

 Karakash, "Akıllı Yaşam" platformu çerçevesinde otomobile entegre edilen teknolojilerin bir otomobilden çok daha fazlasını içerdiğini, onu dünyaya tam olarak bağlı hale getirdiğini söyledi.  Güvenli bir ekosistem içinde devam etmesini sağlayan bir katma değer yaratan tamamen kullanıcı merkezli bir yaklaşımla kurduklarına işaret ederek.


 akıllı enerji çözümleri


 CEO, TOG'un portföyünün akıllı yeşil enerji çözümleri içerdiğini ve Farasis Energy ile kurduğu temiz enerji çözümleri ortak girişimi aracılığıyla pillerini yerel olarak ürettiğini söyledi.


 Karacash, "Her türlü elektrikli araç için pil sağlamayı ve otomotiv dışı sektörlerde enerji depolama sistemleri ve pil sağlayıcısı olarak varlığımızı kurmayı hedefliyoruz." Dedi.

 Avrupa'nın ilk geleneksel olmayan elektrikli SUV'si

 TOG, 2030 yılına kadar 5 farklı sektörde 1.000.000 araç üretmeyi hedefliyor.

 Karakaş, "İlk C-Serisi SUV'miz SUV, homologasyon testlerinin tamamlanmasının ardından 2023'ün ilk çeyreğinde piyasaya sürülecek. Avrupa kıtasında alışılmadık bir fabrika tarafından üretilecek ilk elektrikli SUV olacak." .

 Aralık 2019'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, her ikisi de tamamen elektrikli ve C sınıfı model olan bir SUV ve bir sedan prototipini tanıttı.

 SUV'nin seri üretiminin bu yılın sonunda başlaması planlanıyor.

 TOG'un mühendislik, tasarım ve üretim tesislerinin inşaatına 18 Temmuz 2020'de başlandı. Bursa'nın kuzeybatısındaki Gemlik'te 1,2 milyon metrekare alan üzerine inşa edilen tesisin yakın zamanda tamamlanması bekleniyor.

 TOG, akü iş ortağı olarak Farasis Advanced Li-ion Battery Technology'yi seçti.  Hızlı şarj sistemi ile 30 dakikadan daha kısa sürede %80'e kadar şarj edilebilen yerli otomobil, tam şarjla kat edebileceği menzil 300 ile 500 km arasında değişiyor.

تعليقاتحجم الخط
+
16
-
تباعد السطور
+
2
-