Stephen Hawking kimdir ve ne zaman doğdu? Neden oldu?

Stephen Hawking kimdir ve ne zaman doğdu? Neden oldu?

 Stephen Hawking kimdir ve ne zaman doğdu?  Neden oldu?

Stephen Hawking kimdir ve ne zaman doğdu?  Neden oldu?


  Bugün İngiliz fizikçi, kozmolog, astronom, teorisyen ve yazar Stephen Hawking'in doğum günü... 2018 yılında vefat eden Hawking, Google tarafından çizildi.  Bu gelişmenin ardından "Stephen Hawking kimdir, ne zaman doğdu? Neden öldü?"  Sorular gündemdeydi.


  Stephen Hawking, Google'ın doodle'larından biriydi.  Çünkü bugün Hawking'in doğum günü.  Şimdi "Stephen Hawking kimdir, ne zaman doğdu? Neden öldü?"  Sorular geliyor.


  Stephen Al Sager kimdir?


  Hawking, 8 Ocak 1942'de İngiltere'de doğdu.  8 yaşındaki Albans okula başladı.  Mezun olduktan sonra eğitimine Oxford Üniversitesi'nde devam etti.  Hawking'in matematiğe olan asıl ilgisine rağmen, o zamanlar okulda matematik olmadığı için Oxford'da fizik okudu.  Doğa Bilimlerinde Birinci Sınıf Madalyası ile ödüllendirildi.  .  Daha sonra kozmoloji alanında çalışarak Cambridge'de eğitimine devam etti.  1973 yılında Astronomi Enstitüsünden ayrılarak Matematik Enstitüsüne devam etti.  1979'dan sonra Lucasian, Profesör Isaac Newton ile aynı şekilde Matematik Profesörü oldu.


  Hawking astronomide çok önemli işler yaptı.  Evrenin temel ilkelerinin araştırılması.  Uzay ve zamanı kapsayan genel görelilik teorisinin Büyük Patlama ile başladığını ve kara delik ile sona erdiğini kanıtladı.  Bu eser, dönemimin en önemli keşiflerinden biriydi.  Hawking bu çalışmasıyla kara deliklerin tamamen kara olmadığını, radyasyon yayarak buharlaştıklarını ve görünmez hale geldiklerini kanıtladı.  Bir başka sonuç da evrenin bir sonu olduğunu kanıtlıyor.


  Stephen Hawking hastalığı


  21 yaşında Stephen Hawking'e amyotrofik lateral skleroz teşhisi kondu.  Doktorlar sadece iki yıl yaşayabileceğini söylese de ölüme meydan okudu.  Bu hastalık Hawking'i erken yaşta tekerlekli sandalyeye mahkum etti.  Zamanla ilerleyen hastalığı, bilim insanının konuşmasına da engel oldu.  Bugün sesini kullanamayan Hawking, özel olarak tasarlanmış tekerlekli sandalyesinin metinleri sese dönüştürme özelliğini kullanarak iletişim kuruyor.


  o çalışıyor


  George ve Kırılmaz Kanun, Benim Kısa Tarihim, Zamanın Kısa Tarihi, Zamanın ve Uzayın Doğası, Evrenin Gizli Anahtarı, Zamanın Kısa Resimli Tarihi, Kara Delikler ve Küçük Evren ve Büyük Tasarım, aralarında diğerleri.  Bu eserler birçok dile çevrildi.

تعليقاتحجم الخط
+
16
-
تباعد السطور
+
2
-