Asgari ücret 2022 duyurusu

Asgari ücret 2022 duyurusu

 Asgari ücret 2022 duyurusu


  2022 yılı için geçerli olacak asgari ücret rakamı belirlendi Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücretten alınan vergilerin kaldırıldığını duyurdu.


  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022 yılı asgari ücret rakamlarını açıkladı.


  2022 yılı asgari ücret net 4 bin 253 TL oldu.  Asgari ücret artışı yüzde 50,54 oldu.


  2022'de asgari ücret 5 bin 4 bin lira, işverene maliyeti ise 5 bin 879 lira oldu.


  Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:


  "Bilindiği gibi bir sonraki yılın asgari ücreti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı denetiminde her yılın Aralık ayında belirleniyor. Tıpkı bu yılın Aralık başında başladığımız gibi, gelecek yılın Aralık ayında. , işveren ve çalışan birlikte çalışmaya devam edecek.

  Son 50 yılın en yüksek artışı olan asgari ücretteki artış ise yüzde 50 oldu.  Bu artışla birlikte yükselen fiyatlar karşısında çalışanlarımızı ezmeme kararlılığımızı göstermiş olduk.  Ülkemizde içinde bulunduğumuz dönemde çalışanlarımız daha fazlasını hak ediyor.  İşçisi olmayan işveren, işvereni olmayan işçi yoktur.


  Türkiye büyüdükçe ve imkanları arttıkça çalışanlarımız hak ettikleri payı alacaklardır.  Hiç kimse işveren veya çalışan hakkında spekülasyon yapmamalıdır.  Onlar da kötü muamele görmemelidir.


  Urduca dolar çıkışı


  Geçmişte "dolar şuydu", "asgari ücret dolar hesabına göre belirlenmeli" gibi yaklaşımlar bu noktada bu ülkenin mevcut işvereninin suistimal edilmesinden başka bir şey değildi.  Onlara sormalısın.  Geçmişte Türk Lirası'nın bulunduğu ülkeye dolar yatırımı yapıyor musunuz?  Paramız belli.  Türk lirasıdır.  Şu anda bazı sorunlar var.  Bu zorlukları en kısa sürede aşacağız.


  Döviz kurlarındaki dalgalanmaların ve fahiş fiyatların yarattığı belirsizliği bir an önce bitirmeye kararlıyız.


  Ülkemizin büyümesini hızlandırmak için gerekli adımları atmaya devam edeceğiz.  Önümüzdeki günlerde hayata geçireceğimiz yeni tedbirlerle istikrar ve güvene ulaşma yolunda çok yol kat etmiş olacağız.


  Ülkemizde onlarca yıldır asgari ücret vergisi muafiyeti var.  Yeni asgari ücret yönetmeliği ile onlarca yıldır konuşulan bu özlemin farkındayız.  Önümüzdeki yıldan itibaren asgari ücret üzerinden gelir vergisini ve damga vergisini kaldıracağız.  Bu iki vergiyi ortadan kaldırarak işverenlere 450 TL ek yükten kurtarıyoruz.


  Ülkemizin geleceğini, ne faiz ve döviz kurlarında yeminli spekülatörler, ne Türkiye düşmanları, ne de bir avuç meraklı belirleyemez.  84 milyonluk bu ülkenin geleceğini hep birlikte belirleyeceğiz."


  Taraflarca açıklama


  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Asgari Ücret Tespit Kurumu'nun dördüncü toplantısı bugün saat 11.00'de yapıldı.  Görüşmenin ardından Türkiye Eğitim Genel Sekreteri Nazmi Ergat ve TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç olmak üzere iki açıklama yapıldı.


  Türk İş Sektörü Genel Sekreteri Nazmi Ergat, "Halkın beklentileri yakalandı" dedi.


  TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, "Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun dördüncü toplantısını gerçekleştirdik. Raisi Nazmi ve Nurkan Hanım başkanlığında 2022 yılı asgari ücret kararımızı aldık ve Sayın Bakanımıza sunduk. Sayın Bakanımız. gerekli açıklamayı yapacaktır. Her iki taraf da görüşlerini dile getirdi. Bazı konularda zaten anlaştık. 2022'nin tüm çalışanlarımız ve şirketlerimiz için iyi bir yıl olmasını diliyorum."


asgari ücret 2022,asgari ücret,asgari ücret ne kadar oldu,2022 asgari ücret,asgari ücret son dakika,asgari ücret ne kadar olacak,asgari ücret belli oldu mu,2022 asgari ücret ne kadar,asgari ücret ne kadar,erdoğan asgari ücret,2022 asgari ücret ne kadar olacak,asgari ücret zammı,asgari ücret toplantısı,erdoğan asgari ücret açıklaması,2022 asgari ücret ne kadar oldu,2022 asgari ücreti,son dakika asgari ücret,asgari ücret açıklaması

تعليقاتحجم الخط
+
16
-
تباعد السطور
+
2
-